Suncity Fitness, třída Míru 92, Pardubice+420 777 913 204

RADEK WANČURA UKONČIL KARIÉRU VÍTĚZSTVÍM

Tak to je pecka. Známý pardubický kickboxer a věrný klient Sun City fitness Radek Wančura odboxoval svůj jubilejní stý zápas v ringu. Profesionální kariéru ukončil na závodech MG FIGHT NIGHT velkolepě, jak jinak než vítězstvím.

 

S jakými pocity jste do svého posledního závodu nastupoval?

Díky tomu, že mám za sebou spoustu zápasů, šel jsem tam naprosto v pohodě, vyklidněný. Zpočátku jsem nevnímal ani nějaký sváteční pocit. Nic jsem nehrotil. Byl jsem rád, že svůj poslední zápas odehraji před domácím publikem, kde mi fandil můj syn, přítelkyně, přátelé. Sice to bylo trochu svazující ale zároveň krásné. Po zápase se se mnou chtěli všichni fotit, děti i jejich tátové. Bylo to hezké.

 

Jak se zápas vyvíjel? Bylo od začátku jasné, že zvítězíte?

Měl jsem těžkého soupeře. Byl vyšší, což mi dělá problémy, protože tito závodníci mají oproti mně dlouhé ruce. Navíc byl také velmi zkušený, měl za sebou přes sedmdesát zápasů. Opravdu to byl borec. S tímto faktem jsem do toho šel. Sice si předem nezjišťuji, proti komu nastoupím, ale moji trenéři to věděli. Dělal jsem, co mi radili, zvolili jistou taktiku, která skutečně fungovala. První kolo jsem s přehledem vyhrál a od toho se odvíjel celý zápas.

 

Co pro vás tohle poslední vítězství znamená?

Je to parádní, je to doma. V sále byla nádherná atmosféra, lidi mě hnali dopředu. Tento styl, který jsme zvolili, je strašně fyzicky náročný. Věděl jsem, že soupeř na tom bude fyzicky lépe než já. To je pro mě vždy výzva. Dali jsme si „bitku“, to máme rádi. Vyhrál jsem, protože jsem byl momentálně lepší. Ale to neznamená, že spolu nemůžeme přátelit. Vážíme si jeden druhého. Po zápase mě nosil na rukou. Užíval si to se mnou. Prostě parádní rozloučení s kariérou.

 

Jakou máte bilanci, kolik závodů jste za ta léta vyhrál?

Mám asi 76 vyhraných závodů. Prohra je vždy zklamání, pokaždé bolí a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Je potřeba se poučit z chyb. Každý zápas je jiný, stačí se méně rozcvičit a už se vše vyvíjí jinak.

 

Jakou cenu jste si nyní odnesl?

Ceny byly hezké. Tyto zápasy jsou finančně honorované, což je taková první satisfakce. Máme sponzory, kteří nám dávají balíčky, takže kromě pohárů dostaneme i věcné ceny, například speciální doplňky výživy, proteiny apod. Takové dárky vždy uvítáme.

 

Tato akce ale měla i charitativní podtext, že?

Ano. Náš pořadatelský oddíl se rozhodl podpořit našeho kamaráda, který je upoutaný na vozík. Chtěli jsme mu pořídit nový. Sami jsme přispěli z vlastních zdrojů a na akci jsme ještě uspořádali sbírku. Na místě se vybralo dalších dvacet tisíc.

    

Co dál? Nebude vám závodění chybět?

Bude. Strašně. Přirovnal bych to k situaci, kdy je člověk před smrtí. Říká se, že se před ní nadechne a dostane novou energii. To se mi stalo nyní. Momentálně mě to nejvíc bavilo. Ale čas se nezastaví. Nadále budu chodit trénovat, ale nebudu zápasit.

 

Jak si to budete kompenzovat?

Celý život jsem aktivní sportovec. Musím se hýbat, jinak by ze mě byla malá tlustá koule. Potřebuji unavit tělo, abych dobře spal a mohl si dovolit i nějaké stravovací neřesti. Pohyb k mému životu patří, a tak ve sportu budu pokračovat. Budu chodit se synem do fitka, tu a tam si zahraju fotbálek, vyrazím na kolo, na brusle. Ještě mi nabídli jeden zápas na Slovensku. Měl by to být krásný, prestižní zápas, tak to zvažuji, ale nevím. Jsem unavený, pokopaný, nechci si nic nalhávat.

 

Uvažoval jste, že byste se dal na dráhu trenéra?

To nechci. Občas chodím trénovat děti, což mě naplňuje. Děti mám rád, v oddíle jich máme hodně, kolem čtyřiceti. Ale pravidelně trénovat asi nebudu. Možná s přítelkyní založíme rodinu, a tak se budu věnovat vlastním dětem.

 

Budeme vás i nadále vídat v Sun City fitness?

No jasně, tam to mám rád. Mám tam kamarády.

 

Čím je vám kickbox?

V dnešní době je mi velkou psychickou oporou. Kolem kickboxu panuje mnoho mýtů a lidé se na závodníky někdy dívají s despektem. Ale komunita, která je kolem tohoto sportu, je výborná. Jsou to skvělí lidé. Kickbox je můj život!